The Big Sandy Mountaineer -

Barracudas Win Chester Meet

 

June 27, 2018

The Big Sandy Swim Team scored 717 points at the Chester Swim Meet to bring home their second championship trophy of the season. Several Barracudas placed in the top 5 for their age divisions. On the girls side of the action, Astrid Ketchum placed 4th in the girls 8-under division; Daisy LaBuda placed 4th in girls 11-12; Anna Allderdice placed 5th in girls 13-14. Cam Schwarzbach won the 13-14 boys division, Dillin Geyer placed second and Kody Strutz placed 5th. Brady Pleninger and Kade Strutz tied for 3rd in the boys 15-19 division. The majority of the Barracudas are competing in Cut Bank next week, while some will be debuting at the Big Sky State Games in Billings.

Relay results:

8-under girls 100 free: 1st (Ketchum, LaBuda, SunChild, Werk ) 9-10 free relay - 4th (Cline, Demontiney, Oats, Ophus) 9-10 medley - 3rd (Baumann, Cline, Oats, Ophus) 9-10 boys 100 free - 7th (Griffith, Oats, Darrell SunChild, Dolan SunChild) 9-10 boys 100 medley - 3rd (Griffith, Oats, Darrell SunChild, Dolan SunChild) 11-12 girls 200 free - 2nd (Genereux, LaBuda, Ophus, Sternberg) 11-12 girls 200 medley - 1st (Bachoco, LaBuda, Ophus, Sternberg) 13-14 girls 200 free - 1st (Allderdice, Phillips, Griffith, Pleninger) 13-14 200 medley - 3rd (Allderdice, Baumann, Griffith, Pleninger) 13-14 boys 200 free - 2nd (Geyer, Baumann, Demontiney, Strutz) 15-19 girls 200 free - 3rd (Baumann, Jerrel, Beirwagen, Finke) 15-19 girls 200 medley - 3rd (Beirwagen, Phillips, Jerrel, Finke) 15-19 boys 200 free - 1st (Ty Schwarzbach, Cam Schwarzbach, Strutz, Pleninger); 15-19 boys 200 medley - 1st (Pleninger, Strutz, Geyer, Ty Schwarbach)

Individual results:

8-under girls: Astrid Ketchum: 25 free - 8th, 50 free - 4th, 25 back - 1st; Harley LaBuda: 25 free - 5th, 50 free - 8th, 25 fly - 4th; Daijalin SunChild: 25 free - 12th, 50 free - 10th, 25 back - 12th; MacKenzie Werk: 25 free - 9th, 50 free - 9th, 25 back - 13th;

8-under boys: Henry Merrill: 25 free - 9th, 50 free - 9th, 25 back - 6th

9-10 girls: Jai Baumann: 100 IM - 4th, 50 free - 10th, 50 breast - 2nd; Lindsey Cline: 50 free - 17th, 100 free - 12th, 50 back - 13th; Kaya Demontiney: 50 free - 23rd, 100 free - 15th; Keirra Oats: 50 free - 11th, 100 free - 9th, 50 back - 7th; Loni Ophus: 50 free - 20th, 100 free - 14th, 50 back - 8th

9-10 boys: MJ Griffith: 50 free - 19th; Ryder Oats: 50 free - 13th, 100 free - 11th, 50 back - 5th; Darrell SunChild: 50 free - 12th, 100 free - 7th, 50 back - 8th; Dolan Sunchild: 50 free - 20th, 100 free - 13th

11-12 girls: Mace Bachoco: 50 free - 6th, 50 breast - 2nd, 50 back - 5th; Josalynn Genereux: 50 free - 9th, 50 breast - 4th, 100 free - 8th; Daisy LaBuda: 100 free - 4th, 50 fly - 1st, 200 free - 4th; Laynee Ophus: 50 free - 5th, 100 free - 7th, 200 free - 7th; Kylee Sternberg: 50 free - 6th, 100 free - 5th, 50 back - 2nd

11-12 boys: Tannin Baumann: 50 free - 8th, 100 free - 4th, 50 back - 4th; Lane Demontiney: 50 free - 10th, 100 free - 5th, 50 back - 6th

13-14 girls: Anna Allderdice: 50 free - 3rd, 100 free -3rd, 200 free - 3rd; Jozlyn Baumann: 200 IM - 3rd, 100 breast - 3rd, 100 back - 4th; Amiya Griffith: 200 IM - 2nd, 100 fly - 1st; Savannah Jerrel: 50 fly - 5th, 200 free - 10th, 100 fly - 4th; Malaysia Phillips: 200 IM - 5th, 100 breast - 4th, 200 free - 9th; Caydence Pleninger: 200 IM - 4th, 200 free - 5th, 100 fly - 3rd

13-14 boys: Dillin Geyer: 200 IM - 1st, 100 fly - 1st, 50 fly - 2nd; Cam Schwarzbach: 50 free - 1st, 100 free - 1st, 200 free - 1st (**new pool record**); Kody Strutz: 50 free - 2nd; 100 breast - 1st, 100 free - 3rd

15-19 girls: Noelle Beirwagen: 50 free - 7th, 100 free - 8th; Grace Finke: 50 free - 5th, 100 breast - 2nd, 100 free - 5th

15-19 boys: Brady Pleninger: 50 free - 1st, 100 free - 2nd, 100 back - 2nd; Ty Schwarzbach: 50 free - 8th, 100 free - 6th, 100 back - 3rd; Kade Strutz: 200 IM - 2nd, 100 breast - 1st, 50 fly - 2nd

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020