The Big Sandy Mountaineer -

Barracudas Place 3rd in the Western Division, will swim Class A at State Meet

 

August 1, 2018

The Big Sandy Swim Team brought home a third place trophy from the Western Divisional Swim Meet in Choteau this weekend. The Barracudas scored 639 points to finish behind the swimmers from Bitterroot (1336.5) and Columbia Falls (670).

The Barracudas brought home three high point awards and set eleven new pool records. Jenna Leader tied for first in the 15-19 girls division with 40 points; Brady Pleninger won the 15-19 boys with 42 points and Cam Schwarzbach tied for first in the 13-14 boys division with 40 points. Several other swimmers placed in the high point category: Henry Merrill (9th), Jai Baumann (8th), Ryder Oats (10th), Daisy LaBuda (4th), Amiya Griffith (5th), Dillin Geyer (3rd), and Kade Strutz (2nd).

Pool records can be set during preliminary races on Saturday or during finals races on Sunday. Records were set by the 15-19 boys free relay & 15-19 boys medley relay, Dillin Geyer (200 IM, 100 fly & 50 fly), Jenna Leader (50 fly), Cam Schwarzbach (100 free & 200 free), Kody Strutz (100 breast) and Brady Pleninger (50 free, 100 back).

The state meet will be held August 4th & 5th in Conrad.

Freestyle relay results (pool records in bold): 8-U girls - 3rd (LaBuda, SunChild, Werk, Ketchum); 9-10 boys – 6th (Oats, Dolan SunChild, Darrell SunChild, Griffith); 9-10 girls – 3rd (Oats, Cline, Demontiney, Baumann); 11-12 girls – 2nd (Ophus, Bachoco, Genereux, LaBuda); 13-14 boys – 4th (Strutz, Baumann, Demontiney, Geyer); 13-14 girls – 4th (Allderdice, Phillips, Pleninger, Griffith); 15-19 boys – 1st (Ty Schwarzbach, Cam Schwarzbach, Strutz, Pleninger); 15-19 girls – 3rd (Finke, Reichelt, Gregory, Leader)

Medley relay results: 8-U girls – 3rd (LaBuda, SunChild, Werk, Ketchum); 9-10 boys – 5th (Oats, Dolan SunChild, Darrell SunChild, Griffith); 9-10 girls – 4th (Ophus, Cline, Baumann, Oats); 11-12 girls – 2nd (Ophus, Bachoco, Genereux, LaBuda); 13-14 boys – 4th (Baumann, Strutz, Cam Schwarzbach, Demontiney); 13-14 girls – 4th (Griffith, Baumann, Allderdice, Pleninger); 15-19 boys – 1st (Ty Schwarzbach, Geyer, Strutz, Pleninger); 15-19 girls – 3rd (Finke, Reichelt, Gregory, Leader)

Individual results (pool records in bold):

8-U: Astrid Ketchum: 25 free – 8th, 50 free – 7th, 25 back – 14th; Harley LaBuda: 50 free – 5th, 25 fly – 6th; Henry Merrill: 25 free – 7th, 50 free – 7th, 25 back – 5th; Daijalin SunChild: 25 free – 13th, 25 breast – 8th, 50 free- 12th; KC Weaver: 25 free – 31st, 50 free – 29th, 25 back – 28th; Mackenzie Werk: 25 free – 12th, 50 free – 14th, 25 back – 11th;

9-10: Jai Baumann: 100 IM – 6th, 50 breast – 3rd, 50 back – 6th; Lindsey Cline: 50 breast – 13th, 100 free – 18th, 50 back – 16th; Kaya Demontiney: 50 free - 18th, 100 free – 22nd, 50 back – 22nd; MJ Griffith: 50 free – 10th, 100 free 12th, 50 back – 18th; Hunter Moore: 50 free -23rd, 100 free – 17th, 50 back – 17th; Keirra Oats: 50 free – 11th, 100 free- 15th, 50 back – 15th; Ryder Oats: 50 free – 6th, 50 breast – 9th, 50 back – 6th; Loni Ophus: 50 free – 16th, 100 free – 25th, 50 back – 17th; Eyon Sherbern: 50 free – 12th, 50 back – 16th; Heather Sherbern: 50 free – 26th, 100 free – 30th, 50 back – 26th; Darrell SunChild: 50 free – 1th, 100 free – 8th, 50 back – 11th; Dolan SunChild: 50 free – 17th, 100 free – 11th, 50 fly – 7th; Elaina Weaver: 50 free – 27th, 100 free – 31st

11-12: Mace Bachoco: 50 free – 10th, 50 breast – 4th, 50 back – 5th; Tannin Baumann: 50 free – 10th, 100 free – 9tth, 50 back- 9th; Lane Demontiney: 50 free – 12th, 100 free – 8th, 200 free – 9th; Josalynn Genereux: 50 breast – 6th, 100 free – 13th, 200 free – 11th; Daisy LaBuda: 50 free – 2nd, 100 free – 2nd, 50 fly – 2nd; Laynee Ophus: 50 free – 6th, 100 free – 11th, 50 back – 3rd

13-14: Anna Allderdice: 50 free – 5th, 100 free – 6th, 200 free – 4th; Jozlyn Baumann: 200 IM – 4th, 100 breast – 4th, 100 back – 8th; Dillin Geyer: 200 IM – 1st, 100 fly – 1st, 50 fly – 3rd; Amiya Griffith: 100 back – 5th, 50 fly – 3rd, 100 fly – 1st; Savannah Jerrel: 50 fly – 9th, 200 free – 13th, 100 fly – 7th; Malaysia Phillips: 200 IM – 7th, 100 free – 16th, 200 free – 11th; Caydence Pleninger: 200 IM – 2nd, 200 free – 8th, 100 fly – 4th; Cam Schwarzbach: 50 free – 2nd, 100 free – 1st, 200 free – 1st; Kody Strutz: 50 free – 5th, 100 breast – 1st, 100 free – 5th

15-19: Noelle Beirwagen: 50 free – 18th, 100 breast – 7th, 100 free – 15th; Grace Finke: 50 free – 11th, 100 breast – 6th, 100 free – 9th; Lainey Gregory: 200 IM – 7th, 50 fly – 9th, 100 fly – 6th; Jenna Leader: 50 free – 1st, 50 fly – 1st, 100 fly – 2nd; Brady Pleninger: 50 free- 1st, 100 free – 1st, 100 back – 1st; Sophia Reichelt: 50 free – 17th, 100 breast – 8th, 100 free – 14th; Tyler Schwarzbach: 100 free – 8th, 100 back – 5th, 400 free – 3rd; Kade Strutz: 200 IM – 1st, 100 breast – 1st, 50 fly – 2nd.

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018