The Big Sandy Mountaineer -

Big Sandy Barracudas Fifth in Conrad

 

July 20, 2022

With only 23 swimmers, the Barracudas scored an impressive 426 combined points, resulting in a fifth place finish out of ten teams over the weekend of July 16&17.

Mackenzie Werk swam like she was on fire, leading the way for the Barracudas with 42 points after making a first place sweep in all three of her individual events- the 100m IM, 50m free, and 100m free, earning herself first place high point honors in the Girls 9-10 Division.

Senior swimmer Daisy LaBuda dominated the lanes, posting 40 points by capturing first place in both the 50m free and 100m free, and receiving second in the 50m fly, earning herself first place high point honors in the Girls 15-19 Division.

D'Aree Sunchild also had a stellar weekend in the pool, scoring 40 points by swimming away with first place finishes in the 25m free and the 50m free, taking second in the 25m back and contributing to a first place finish in the girls 8&U 100m free relay, earning herself first place high point honors in the Girls 8&U Division.

Astrid Ketchum and Harley LaBuda both made a big contribution to the team with 36 points each, as did the Sunchild brothers Darrell and Dolan with 27 and 22 points, respectively. Girls 8&U swimmer Dorothea Merrill also made some waves in Conrad, conquering her first in-meet "no breather" in the 25m free and racking up 25 points for the Barracudas. Butler sisters Cassia, Sienna, and Lila also proved to be strong contenders in their divisions, scoring 21, 17, and 15 points. Other notable performances over the weekend included T'Gan Ketchum with 16 points, Levon Myers with 11, Daijalin Sunchild with 10, Joseph Demontiney with 8, and sisters Raea and Eden Pansch with 3 and 1 point to tally it up to 426.

Relay Results

Girls 8u

100m free: 6th (A. Butler, V. Demontiney, Jai. Parker, J. Parker,)

100m free: 1st (L. Butler, S. Butler, D. Merrill, D. Sunchild)

Boys 9-10

100m free: 4th (J. Demontiney, T. Ketchum, L. Myers, K. Parker)

Girls 11-12

200m free and 200m medley: 2nd (A. Ketchum, H. LaBuda, R. Pansch, D. Sunchild)

Individual Results, Girls 8&U

Amara Butler: 25m free-38th, 50m free-25th

Lila Butler: 25m free-6th, 50m free-5th, 25m back- 25th

Sienna Butler: 25m free-5th, 50m free-4th, 25m back-17th

Velia Demontiney: 25m free-23rd, 50m free-19th, 25m back-26th

Dorothea Merrill: 25m free-3rd, 50m free-7th, 25m back-4th

JaiLeaina Parker: 25m free-18th, 50m free-14th, 25m back-24th

Jewell Parker: 25m free-33rd, 50m free-24th, 25m back-32nd

Boys 8&U

Waylon Myers: 25m free-25th, 50m free-21st

Kayden Parker: 25m free-19th, 50m free-16th

Girls 9-10

Cassia Butler: 50m free-4th, 50m breast-10th, 100m free-4th

Eden Pansch: 50m free-13th, 100m free-12th, 50m back-16th

Boys 9-10

Joseph Demontiney: 50m free-13th, 50m breast-8th, 100m free-10th

T'Gan Ketchum: 50m free-6th, 100m free-8th, 50m back-9th

Levon Myers: 50m free-8th, 100m free-7th

Girls 11-12

Astrid Ketchum: 50m free-3rd, 100m free-1st, 200m free-2nd

Harley LaBuda: 50m free-1st, 50m breast-3rd, 100m free-2nd

Raea Pansch: 50m free-13th, 50m back-10th

Daijalin Sunchild: 50m breast-11th, 100m free-14th, 200m free-5th

Boys 13-14

Darrell Sunchild: 100m free-5th, 50m fly-4th, 200m free-3rd

Dolan Sunchild: 100m free-7th, 100m back-6th, 200m free-4th

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2022

Rendered 11/23/2022 03:38